MIRJA BURLIN

FILM & TV

FILM

2017 Triaden av Ibrahim Faal, regi: Adam Hinsch, Melonia Film

2016 Silver Service, anus & regi: Jowel Rainey, Quote


2015 Siv sover vilse/Catti Edfeldt


2013 Fjällbackamorden - Tyskungen / Hilma Moström / Per Hanefjord / Tre Vänner/SVT


2007 Patrik 1,5 / Carina Karlsson / Ella Lemhagen / Filmlance


2001 Blondie / Blondie / Lotta Nilsson


1996 Flyga / Maria / Peter Magnusson / Examensarbete i Högskolan Film/Foto


1995 Harry och Sonja / Nya frun / Björn Runge / Memfis Film
 
TV

2014 Ack Wärmland/reporter/Ulf Malmros


2011 Solsidan 2 / Barnmorska / F.Herngren, U.Kvensler & J.Rheborg / Jarowskij/TV4


2011 Anno 1790 / Fru Odenstein / R.Petrelius, L.Akin & K.Humle / SVT/Pampas Prod.


2011 Arne Dahl /H.Hamrell & M.Maserrat-Agah / SVT/Filmlance


2009 Livet i Fagervik / Vicky / Levan Akin / SVT


2007 Doobidoo med Lasse Kronér SVT


2006 Den som viskar / Sofia / Maria von Heland / SVT/Hepp Film


2006 Skrivit och gett röst åt den animerade figuren Rebellen Ellen / SVT


2005 Häktet / Anna Vestesson / Susan Taslimi / SVT


2005 En decemberdröm - Julkalendern / Vakt / Daniel Alfredsson / SVT


2004 Orka! Orka! / Malin / Olika regissörer / SVT


2003 Kommissarie Winter / Agneta / Eddie Thomas Petersen / NTS/SVT


2001 Familjen / Eva / Håkan Lindhé / SVT


2000 När karusellerna sover - Julkalender / Kaninen / Arne Lifmark / SVT


1998-99 Bondånger / Ann Margret Vikström / Staffan Erstam / SVT


1998-99 Änglarna sover / Beatrice / Dean Tomkins / SVT

TEATER

2014 Punttila och hans dräng Matti/ olika roller/Johan Huldt/Borås Stadsteater

2014 Rampfeber/Poppy/Adde Malmberg/ Borås Stadsteater


2014 Ingvar/Judith/ Borås Stadsteater/Johan Huldt


2013 Väck mig Innan Du går/alla roller /Camilo Bresky/Mirja Burlin Produktion


2013 Spionoperan "Enbomaffären" / Birgit / Eva Gröndahl / Kläppenteatern-Sommarteater


2013 Rampfeber/Kaos i Kulissen / Vicky / Frej Lindqvist / Norrbottensteatern


2010-11 Evigt Ung Olle Törnqvist / Uppsala Stadsteater


2010 33 Variationer / Clara / Ulla Gottlieb / Uppsala Stadsteater


2009 Karlsson av Kristina Lugn / Karlsson / Johan Wahlström / Teater Brunnsg. 4


2009 Mig Äger Ingen / Åsa-Natasja / Eva Gröndahl / Teater Västmanland


2008-2009 Kuta & Kör / Marie Nilsson / B. Hermansson / Lorensbergst+turné, 2entertain


2007 Bröllopsbesvär / Hildur / Johan Wahlström / Göteborgs Stadsteater


2006-07 Sonjas ansikte / Sonja Åkesson / Marie Delleskog / Göteborgs Stadsteater


2006-07 Körsbärsträdgården / Dunjasja / Rimas Tuminas / Göteborgs Stadsteater


2006 I Rosens Namn / Flickan, Michele och berättaren / Jasenko Selimovic

2005 Bizets Kharmen / Mikaela / Rikard Bergkvist / Göteborgs Stadsteater

2005 Aprilhäxan / Aprilhäxan (Desirée) / Eva Gröndal / Folkteatern


2004 Don Juan / Donna Elvira / Jasenko Selimovic / Göteborgs Stadsteater


2004 Blendas bröllop / Gudrid / Leif Sundberg / Jönköpings Länsteater


2002 Magister Bläckstadius / Fru Kastanie d.y. / E. Bucht/G. Nyroos / Riksteatern


2002 Hatten är din / Bea / Alexander Öberg / Backa Teater


2002 Oss skyldiga äro / Sigrid Eriksdotter Wasa / M. Hörnelius / Elfsborgs Fästning


2001 Horisonttjuven / Ryttarinnan / J. Benedikt / Sommarteater på Marsvinsholms slott


2001 Jag är ful / Klara och Pîna / Sara Cronberg / Angeredsteatern


2001 Fantomen på Angeredsteatern / Nina / Lars Arrhed / Angeredsteatern


2001 Aniara / Sångerska på förinspelat inslag på videoskärm / A. Öberg / Backa Teater


1999, 2000 Kejsarinnan / Klara-Fina Gulleborg / Niklas Hjulström / Folkteatern


1998 Larionov / Linda / Peter Zell / Unga Studion


1997 Kärlek och Kassabrist / Svea Strand / Hans Mosesson / Sommarteater, Trädgårdsteater


1996 Tribadernas Natt / Siri von Essen / Hans Mosesson / Sommarteater, Trädgårdsteater


1995-96 Juloratoriet / Eva-Lisa / Niklas Hjulström / Folkteatern Göteborg


1995 A clockwork orange / Flera roller / Håkan Lindhé / AngeredsTeatern


1994-95 Little voice/Stjärnfall / Little voice / Joachim Siegård / Göteborgs Stadsteater


1993 För evigt din / Securitasvakten / B.Fredriksson / Klara Soppteater/Stockholms Stadst.


1992-93 Öppna Mörten / Skådespelare/sångerska / Ulf Friberg / Lule Stassteater


1992 Familjen Bra / Dottern / Lena Hanno / Lule Stassteater


1991 Esmeralda / Esmeralda / Christer Engberg / Norrbottens Musiken


1990 När tiden började / Kvinnan / Harald Vallgårda / Norrbottens Teater


1988 Leo Cullborg / Itia / Leo Cullborg / Göteborgs Stadsteater

ÖVRIGT

FÖDD: 1971
 
RADIO

2014/ Uppläsare av Sommarföljetongen i P1/Övertalning/Mia Gedin

2013 / Radioteater/Utförsäkrad (texter från den onådiga luntan) Gunilla Bresky


2012 / Radioteater/Akvavit av Torgny Lindgren Agneta Elers Jarleman


2012 / Radioteater/Attentatet på Norrskensflamman Magnus Berg


2011 / Radioteater/Harriet L/Monolog om Harriet Löwenhielm Agneta Elers Jarleman


2010 / P1: Public Service SR


2006 / Äntligen tisdag / Humorprogram SR


2006 / P3: Sveriges Magasin / Humorprogram SR


2005 / P3: Salva / Humorprogram SR
Talar svenska, br.engelska, hjälplig tyska, franska och arabiska samt de flesta dialekter, bl.a. västmanländska

Sjunger, dansar, spelar piano och imiterar


Körkort B

UTBILDNING

2014 Kurs ”utifrån Stanislavskiijs lära utav Michael Tjechov” med regissören Joakim Groth

2013 Kurs i Dubbning (Filmhuset,Stockholm)


2003 Stanislavskij idag / Sergei Tcherkasski / DI kurs


2003 Danskurs i klassisk balett/jazzbalett. / Mariana Dascalu, Johanna Amnéus, Jonas Bertilsson / Dansforum i Göteborg


1992-93 Teaterverkstaden i Stockholm /(Ett års förberedande)Mikael Säflund, Samuel Fröhler


1990-91 Skådespelarelev och sufflös Norrbottenteatern


1987-89 Estetisk-Praktisk linje (musik/teater Gymnasium) Luleå
YouTube play